Jump to content
       
 • Merhaba sevgili akvaristler,
   

  Resif Bölgesi ilk olarak 2004 yılında, o yıllarda mevcut ticari deniz akvaryumu forumlarına karşıt olarak Selim Özadar tarafından kuruldu ve Kasım 2005'te Evren Şair'in sitenin alan adını alması ile birlikte Resif Bölgesi’nin büyümesi adına önemli bir adım atılmış olundu. Forum yeni formatına çevrildikten sonra siteye de yavaş yavaş makaleler ve yazılar eklenmeye başlandı. Sitemizin büyümesi ve üyelerin artık daha farklı konular hakkında bilgi aramaları nedeniyle 2008 yılında deneyimli yazarlardan oluşan bir ekip ile birlikte üç ayda bir çıkacak deniz akvarumları üzerine ilk Türkçe sanal dergiyi çıkarttık.

  Resif Bölgesi, tuzlusu akvaryumları üzerine kurulmuş ticari olmayan Türkiye'deki ilk ve en büyük sitedir. Forumumuz ilk yılında 10.000 mesaj sayısına ulaşmıştır. 2008 başında ise 50.000 mesajı geçmiştir. Elbette Resif Bölgesi’ne en önemli katkıyı yapan üyeleridir. Sitemiz yalnızca deniz akvaryumu hobisi çatısı altında birleşen hobicilerin katılımı ve desteği devam ettiğin sürece var olacaktır.

  Resif Bölgesi olarak 3 tane ana hedefimiz var:

  • Deniz akvaryumu hobisinin Türkiye'de geliştirmek
  • Yeni başlayan hobicilere destek olmak
  • Deniz akvaryumu hobisinin sürdürülebilirliğini sağlamak
    

  Hobinin Türkiye'de Gelişimi

  Bir hobinin gelişimi ancak hobiye dahil olan tüm aktörlerin bilgi paylaşımı yapabileceği, demokratik ve tarafsız iletişim kurabilecekleri bir platform bulabildiklerinde gerçekleşebilir. Resif Bölgesi olarak online mecrada Türkiye'deki hobicilere birbirleriyle ve aynı zamanda hobinin bel kemiği olan ticari firmalarla rahatça iletişim kurabilecekleri bir platform sunarak 2005 yılından beri hobinin gelişimine önemli bir katkıda bulunduğumuzu düşünüyoruz.

  Türkçe terimlerin hobiye kazandırılması, karşılıklı tartışarak doğru bilgilere ulaşılması, yurtdışındaki bilgilerin Türkiye'deki hobicilerle paylaşılması ve hobinin içinden gelen ticari firmaların tekrar hobiye kazandırılması konusunda Resif Bölgesi'nin rolü oldukça büyüktür. 2000'li yılların sonlarına kadar Türkiye'de deniz akvaryumu hobisinin yurtdışındaki seviyeye ulaşamamasının nedenini bu dönemde forumda tartışılan başlıklara bakarak tahmin etmek çok zor değil. Bu yıllarda deniz akvaryumu hobisi hakkındaki bilgi dağılımı hobiciler değil, daha çok ticari firmaların kontrolü altındaydı ve ticari firmaların satışını yaptığı yüksek fiyatlı ürünler hobicilere dayatılmaktaydı. Resif Bölgesi elyaf, bioball ve T8 gibi zamanına göre teknolojik açıdan yetersiz görülen ve yurtdışındaki hobiciler arasında artık kullanım alanı olmayan ürünlerin Türkiye'deki hobicilere dayatılmasına her zaman karşı çıkmış ve hobideki yeniliklerin paylaşılabileceği bir platform olmuştur. Günümüzde Türkiye'deki deniz akvaryumu pazarının çeşitlilik ve fiyat olarak yurtdışı pazarını yakalamasında, hobiyi Resif Bölgesi'nde öğrenen akvaristlerin ticari olarak bu işe el atmasıdır.
   

  Yeni Başlayan Hobicilere Destek

  Çoğu bireysel hobi gibi, deniz akvaryumu hobisi de maddi olarak insanı zorlayabilen ve önemli bir bilgi birikimi isteyen bir uğraştır. Bir bilgi paylaşım platformu olarak Resif Bölgesi, yönetim ekibi ve deneyimli üyeleriyle ilk günden beri Türkiye'nin dört bir yanından aramıza katılan yeni hobicilere destek vermektedir. Gerek Resif Bölgesi forumu üzerinden, gerekse yayınladığımız makaleler sayesinde sitemiz Türkiye'de hobiye yeni başlayanlar için önemli bir bilgi kaynağı olmaktadır.

  Resif Bölgesi forumunun meşhur İlanlar Bölümü de hobiye yeni başlayanlar için eşsiz bir kaynak. Kısıtlı bütçesi olan hobiciler, ikinci el malzemeleri ve akvaryuma alışmış canlıları 2005 yılından beri uygun fiyatlara elde edebilmekteler.
   

  Sürdürülebilir Deniz Akvaryumu Hobisi

  Sürdürülebilirlik son yıllarda dünyanın bir yanındaki hobicilerin ilgisini çeken bir başlık. Bir yandan tropikal bir resif ekosistemini evimizin bir köşesinde oluşturmaya çalışırken, diğer yandan doğaya ne kadar zarar veriyoruz? Özellikle küresel ısınma, deniz kirliliği, aşırı avlanma, fosil yakıtlar gibi konuların yaşamımızın her alanını etkilediği bu günlerde; çevreye en az yük ile bu hobiyi nasıl sürdürebiliriz ve bizden gelen nesillere bu hobiyi nasıl aktarabiliriz? Düşük elektrik tüketimi olan cihazlar kullanmak, akvaryum üretimi mercan ve balıklar satın almak, yerel üretimi teşvik etmek bu konuda hobicilerin ürettiği çözümlerden yalnızca birkaçı. 

  Resif Bölgesi olarak hobinin sürdürülebilirliği en önemli hedeflerimizden biri ve bu konudaki aktivitelerimizin başında hobicileri bilinçlendirmek geliyor. Yeni başlayanlara doğru bilgiler paylaşıp, sağlıklı sistemler kurmalarını sağlamak ve sonucunda da canlı ölümlerini minimuma indirmek hobinin devamlılığı adına oldukça önemli. 

  Bunun yanında Resif Bölgesi olarak her yıl sponsorlardan aldığımız ücretlerin bir kısmını, tropikal deniz akvaryumu canlılarının toplandığı ülkelerdeki yerel bazlı doğa koruma çalışmaları yapan sivil toplum kuruluşlarına bağışlamaktayız.
   

  Yeni Bir Dönem

  Teknolojinin günlük hayatımıza dahil olmasıyla birlikte hobimiz ve doğal olarak bilgi paylaşım sitemiz Resif Bölgesi de değişiyor. Günümüzde deniz akvaryumları için geliştirilmiş teknolojik ürünler artık ihtiyaçlarımızı çok daha kolay karşılayabiliyor. Eskiden çok uzun araştırmalar sonucu aldığımız pahalı aydınlatma ya da filtrasyon sistemlerinin yerini şimdi daha ekonomik ve daha güçlü performansa sahip hazır ekipmanlar aldı. En doğru ekipmana ise uzun tartışmalar yerine kısa bir internet araştırması ile ulaşılabiliyor. Bu nedenle sanal ortamda paylaşılan bilginin içeriği de yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Artık sitemizin öncelikli hedefi doğru bilgiyi en kısa yoldan hobiciye ulaştırmak, bu yeni teknolojilerden faydalanarak hobicilerin ihtiyaçlarını karşılayan innovatif ve ekonomik çözümler getirmek ve daha önce de bahsettiğimiz gibi hobinin sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak.

  Resif Bölgesi’nin hobiye yaptığı katkıların gözle görülecek derecede büyük olduğunu düşünüyoruz ve bu bizi çok gururlandırıyor.    Bugüne kadar Resif Bölgesi’ne destek verdiğiniz ve Türkiye'de deniz akvaryumu hobisinin gelişimine katkıda bulunduğunuz için tüm üyelerimize çok teşekkür ediyoruz.

   

  29 Haziran 2015
  Selim Özadar

   


×
×
 • Yeni Oluştur...