Jump to content
       
 • Uzun Burunlu Kelebekbalıkları


  narwhal

  Uzun Burunlu Kelebekbalıkları

  Alper Tülek

   

   

  forcipiger4.thumb.jpg.7fa3ed44e431b42c59

  Forcipiger flavissimus - Selim Özadar

   

  FamilyaChaetodontidae 

  Cins: Forcipiger sp. 

  Türkçe İsim: Uzun Burunlu Kelebekbalığı

  İngilizce İsim: Yellow Long Nose Butterflyfish

  Ana Vatanı: İndo-Pasifik

  Boy: 22 cm

  Beslenme: Kurtlar, planktonlar, amfipodlar, mysis karidesleri ve diğer küçük eklembacaklılar

  Bakım Zorluğu: Orta

  Omurgasızlarla Uyumu: Forcipiger longirostris resif akvaryumları için uygun bir balıktır ve sorun çıkartmaz. Forcipiger flavissimus ise yarı uyumludur; istiridye, tüp kurdu ve bazı mercan türlerini yiyecek olarak görme ihtimali vardır.

  Balıklarla Uyumu: Diğer balıklarla oldukça uyumludur.

   

   

  forcipiger2.thumb.jpg.5adeed3f40a3ae7a31

  Forcipiger flavissimus - Selim Özadar

   

   

  Forcipiger cinsinde iki tür bulunmaktadır; F. flavissimus ve F. longirostris. İki tür de en fazla 22cm'ye kadar büyüyebilir. Forcipiger longirostris'in burnu F. flavissimus'a göre daha uzundur fakat iki türü burun uzunluklarına bakarak birbirinden ayırt edebilmek için ikisini de görmüş olmak gerekir. İki türü birbirinden ayırt edebilmenin en kolay yolu balıkların boyun kısmındaki beyaz bölüme bakmaktır. F. longirostris'in solungacının arkasındaki beyaz bölümde siyah benekler bulunurken, F. flavissimus'un ki desensizdir.

   

  Bu türler Büyük okyanus, Hint okyanusu ve Kızıl denizde bulunurlar. Uzun bir ağız yapısı olup solungaç kapaklarının sonuna kadar üst çene siyah renktedir ve alt kısmı ise beyazdır. Solungaç kapaklarından kuyruk başlangıcına kadarda sarı renkte vücut formu bulunmaktadır. Kuyruk rengi tamamen saydamdır. Hemen kuyruk başlangıcının altında ise nokta şeklinde bir siyah beneğe sahiptir. F. longirostis'in doğada tüm vücudu tamamen koyu kahve olan renk varyasyonları da bulunmaktadır fakat tamamen kahverengi olan balıkların akvaryuma konulduktan bir süre sonra klasik sarı-siyah renge döndüğü gözlemlenmiştir.

   

  F. longirostris'i solungaçlarının hemen gerisindeki benekler sayesinde F. flavissimus'tan ayrıt edebilirsiniz. Maalesef ki, F. longirostris çok nadir bulunan bir türdür.

   

   

  forcipiger5.thumb.jpg.d340fea6d2be2ebbad
  F. longirostris'i (sağda) solungaçlarının hemen gerisindeki benekler sayesinde F. flavissimus'tan ayrıt edebilirsiniz. Maalesef ki, F. longirostris çok nadir bulunan bir türdür.

   

   

  Doğada genellikle çiftler olarak yaşayan bu balıklar karnivordurlar. Doğal ortamlarında pens gibi olan ağzı sayesinde mercan kayalıklarının dar aralıklarındaki canlılar, yumurtalar ve ufak kabuklularla beslenmelerine karşın, akvaryumlarda diğer yemlere kolaylıkla alıştırılabilirler. Bu balıklar için reef uyumlu demek yerine en az sorun çıkarabilecek kelebek balığı türü demek daha doğru olacaktır çünkü istiridye, tüp kurrdu ve salyangoz gibi canlıları rahatsız edebilirler. Diğer balıklarla ise gayet uyumludurlar. 300 lt ve üzerindeki tanklarda bakılması uygundur ve balığın saklanabileceği yerler bulunması oldukça iyi olur. Düşük PH ve su değerlerindeki oynamalara karşı hassastırlar.

   

   

  forcipiger1.thumb.jpg.af3e3dd8e9335f1370
  F. flavissimus - Davut Şems

   

   

  Balığı yeme alıştırmak için öncelikle sağlıklı ve stressiz olduğundan emin olmalısınız. Balık araştırmacı ve meraklı bir şekilde hareket ederek sürekli kayalarda bir şeyler arıyor olmalıdır (Alırken de buna dikkat etmelisiniz). Bu balığın stresi atmış ve bulunduğu ortama alışmış olduğunu gösterir. Artık cansız yeme alıştırmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle akvaryumunuzda kumluk bir bölgeye ölü bir mercan iskeleti koyun ve akıntı motorlarınızı kapatın. Bu mercan iskeletinin içerisine tubifex ya da donmuş kan kurdu koyun. Balık kısa sürede bunları bulup yemeye başlayacaktır. Birkaç gün boyunca bu şekilde beslendiği takdirde balık yem ile elinizi ilişkilendirecektir ve artık elinizi her suya soktuğunuzda balık sizin elinize doğru yönelmeye başlayacaktır. Bir süre sonra bir şırınga ya da pipet ile su yüzeyinden besleyebilirsiniz. Bundan sonra dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan birincisi balığınızı iyice doydurmanızdır. Çünkü ağız yapısı oldukça küçük olduğundan diğer balıklarınızla yarışamamaktadır ve büyük vücudunu doyurmak için çok fazla besin tüketmesi gerekir. Bunun içinde şöyle bir yöntem yapabilirsiniz. Bir çay tabağının içine biraz su koyup tubifex ya da donmuş kan kurdunu koyun ve şırınganın içine çekin. Balık şırıngaya yaklaşarak uzun ağzını içine sokup yemi alacaktır. Elbette balığın karnının doyması için bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlamanız gerekmektedir. İkinci önemli nokta ise tubifex ya da kan kurdu doymamış yağ asidi içermediğinden dolayı deniz balıkları için besleyici değidir ve uzun süre bunlarla beslerseniz balık sağlık sorunları çekmeye başlayacaktır. Bunu engellemek için ya yemlerinizi doymamış yağ asidi (HUFA) içeren bir vitaminle zenginleştirmelisiniz ya da karides, kalamar, midye gibi deniz ürünlerini de balığınızın diyetine eklemelisiniz. Deniz ürünlerini bir mikser ile doğrayıp yine şırınga yardımıyla verebilirsiniz. Özellikle midye etini oldukça severler.

  narwhal tarafından düzenlendi  Kullanıcı Geri Bildirimleri

  Önerilen Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Misafir
  Bir yorum ekle...

  ×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
 • Yeni Oluştur...