Jump to content
 • Deniz Akvaryumunda Bakteri


  Deniz Akvaryumunda Bakteri
  Ahmet Çakır

   

  Deniz akvaryumunda temel filtrasyon görevini üstlenen bakteriler ikiye ayrılır. Aerobik (oksijenli soluyan) ve anaerobik (oksijensiz soluyan) bakteriler. Yeni kurulan bir akvaryumda ancak aerobik ve anaerobik bakteri gruplarının uyumlu çalışmaları sonucu zamanla biyolojik denge kurulur. Bu süreç 4-6 haftayı bulabilir buda bakterilerin yerleşim alanlarının hazır olup olmamasıyla kullandığınız suyun kalitesine göre değişir.

   

  Nitrifikasyon

  Aerobik bakteriler canlı kayaların üzerinde, kum taneciklerinin yüzeyinde, akıntı motorlarının üzerinde, mercan yüzeylerinde hatta cam üzerinde bile yaşayabilir. Aerobik bakteriler amonyağı nitrite, nitriti de nitrata çevirirler. Nitrosomonas ve Nitrobakter Nitrospina, Nitrosospira, Nitrosococcus, Nitrosolobus Nitrobacter, Nitrosospira, Nitrocystis, Nitrococcus

  Denitrifikasyon

   Anaerobik bakteriler oksijenden yoksun alanlar gerekmektedir. Bu yüzden anaerobik bakteriler ancak kumun ya da canlı kayaların gözeneklerinin derinliklerinde bulunabilirler. Anaerobik bakteriler nitratı nitrojen gazına çevirirler ve bu şekilde su nitrattan arındırılır. Nitrococcus Micrococcus, Pseudomonas, Denitrobacillas, Bacillus Bakteri takımı, Thiobacillus

  wj0X9n.thumb.png.30b5cfff1a5718beb5df03d


  Bakteri Döngüsü ve Ömrü
   

  Tankımızdaki tüm bakteri nüfusu bir döngü içindedir yani cam içindeki dünyada devam etmektedir. Bu bakterilerin hayat döngüsü ortamın ısısına, Ph'na, tuzuna, oksijen miktarına ve inhibitör kimyasallara bağlıdır. Deniz akvaryumunda bulunan Bakteri nüfusu dört aşamalı bir büyüme döngüsü göstermektedir:
   

  1- Hücrelerin yeni çevrelerine uyum ve bu ortamda proteinleri sentezlemeye başlama dönemine (lag) aşaması
  2- Hücrelerin nüfusunun artış sırasına (faz)
  3- Genel hücrelerin nüfus içindeki grupların var olduğu durumda "faz ya metabolik olarak aktif veya in aktif olabilir yaşayan hücrelerin sayısında azalma sırasına (ölüm) aşaması.
  4- Bir nüfus ölüm fazına girdiğinde, nüfusun üyeleri tomurcuklanan ve böyle exospores, endosporlar ve kistler gibi koruyucu yapıların oluşumu ile telafi edebilir.

  Bu bakteriler çift halinde bölünerek çoğalırlar, Nitrosomonas tipi bakteriler 7 saat içinde bölünürken Nitrobakteriler 13 saat içinde bölünürler. ortalama her 15-20 saatte bölünerek çoğaldıkları söylenebilir. Nitrifikasyon bakterilerinin kullandığı enerji kaynağı inorganik tuzlardır. Enerji sağlayabilmek için amonyak ve nitriti dioxidize (oksitlemek) etmek zorundadırlar. Bu bakteriler karbon ihtiyaçlarını karşılamak için inorganik karbon dioksit (CO2) yi kullanırlar.


  Başlangıç olarak akvaryuma atılan yem ve canlı girişinde organik atıklar amonyağa dönüşür. Amonyak oksidasyonu yapan bakterilerin nüfusu ciddi artış yapıyor. Bir süre sonra nitrit oksidiyonu yapan bakterilerin de nüfusunun arttığını görürsünüz. Her şey düzene girdiğinde amonyağın, sonra da nitritin azalmaya başladığını, nitrat artışının ise yavaşlayarak devam ettiğini görürsünüz.


  Bakterilerin bahsedilen ömürleri bünyelerine aldıkları bu materyalleri tüketme süresine bağlıdır, depoları biten bakteriler ise ölmektedir. , ölen bakteriler çürüme süreçlerinden geçmekte, bu süreçte tekrar amonyak üretilmektedir. İşler bu şekilde devam eder. Denge koşulu sağlanması durumunda bakterilerinizin nüfusu belirli bir oranda kalacaktır. Önemli olan bu nüfusun sizin ekleyeceğiniz balık miktarını kaldırıp kaldırmayacağıdır. Sürekli bu nedenle birden çok canlı girişi yapmayın sözünü doğrulamakta.

  Kgoy2Q.thumb.png.d2c1542092ce8e641fc5070

  Bakteri Besini

  Enerji ve besin ihtiyaçlarını karşılaması kimyasal grupların daha da geniş bir aralığı kapsar; inorganik karbon bileşikleri, organik karbon bileşikleri Votka, sirke veya şeker bulunan etanol gibi karbon kaynakları, bakteriyel biyo kütlesini geliştirmek için kullanılabilir.


  Deniz bakteri büyümesi ve üremesi için gerekli olan diğer önemli elemanları karbon, azot, fosfor, oksijen, hidrojen, kükürt, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir içerir. Ortak iz element gereksinimleri manganez, kobalt, çinko, bakır, molibden oluşmaktadır. inorganik ve organik azot bileşikleri, organik kükürt bileşikleri, inorganik fosfat bileşikleri ve potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir tuzları.

   

  Fosfat 0 olduğunda

  Nitrifikasyon bakterileri ( Bakteri Döngüsü ve Ömrü ) konusunda belirtilen ihtiyacalar dışında Bunların arasında en önemlisi fosfata (PO4) ihtiyaç vardır. ATP dönüşüm hücre fonksiyonları için enerji sağlar. Nitrobacter, özellikle fosfat yokluğunda nitrat, nitrit okside yapamaz. Nitrat yükselişe geçer.

  Yeni bir tank kurarken, son yıllarda fosfat içermeyen sentetik deniz tuzu karışımları gelişiyle birlikte, bu sorun deniz akvaryum arasında yaygın hale gelmiştir.
  Bununu yanında kullanılan Ro suyuda, yüksek saflıkta su üretimi için mükemmel olmakla birlikte, bu su da fosfat yönünden 0 olduğu için akvaryum sakinlerinin yaşaması için sıkıntı yaratır. Bu durumda fosfat kaynağı akvaryum ilave edilmesi gerekmektedir. Fosforik asit kullanımı basit olan ve doz olarak tavsiye edilir


   

  Bakterilerin nüfusunda azalma olursa

  Bu nedenle, aerobik bakteri yokluğunda, balıklar ve omurgasızlar kesinlikle amonyak ve nitrit zehirlenmesinden ölür. Anaerobik bakteri yokluğunda, nitrat kirliliği çok yüksek olacak ve balıklar ve omurgasızlar büyük stres altında yaşayacak. Balıklarda büyüme duracak ve mercan türleri poliplerini açmayı bırakır ve renklerini kaybedecektir.

   

  Bakteriler elektron alıcı kaynağına göre:
  Aerobik (oksijen): Nitrifikasyondan sorumlu bakteriler
  Fakültatif: Denitrifikasyondan sorumlu bakteriler
  Anaerobik
  Bakteriler elektron verici kaynağına göre:
  Heterotrof : elektron verici ve karbon kaynağı organik bileşikler (denitrifikasyon)
  Ototrof: elektron verici kaynağı inorganik maddeler (nitrat, nitrit gibi); karbon kaynağı
  CO2

   

  Edited by ahmet_cakir20


  User Feedback

  Recommended Comments

  bir sorum olacak bakteriler nitrata çevirdikten sonra nitratı gaza çevirip sanırım oksijendi akvaryumdan atan bakteriler var mı? dün bir arkadaştan bu bakterilerinde olduğunu söyledi zaman zaman akvaryumdan küçük küçük kabarcıkların suyun yüzeyine yükseldiğini görürsün dedi akvaryumda hiç görmedim bu kabarcıkları 

  Link to comment
  Share on other sites


  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
 • Create New...