Jump to content
 • Yeni Başlayanların Yaptığı 11 Hata


  Yeni Başlayanların Yaptığı 11 Hata

  Deniz akvaryumu hobisine yeni başlayanların yaptığı hataları forumumuzda Yeni Başlayanların En Sık Yaptığı Hatalar başlığında tartışmıştık. Bu başlığa yazılan cevapları derleyip, sizler için 11 maddelik bir liste hazırladık.
   

  1. Hidrometre Kullanmak

  Deniz akvaryumlarında tuzlu suyun yoğunluğunu ölçmek için ve suyun tuzluluğunu hakkında bilgi edinmek için refraktometre kullanıyoruz. Su yoğunluğunu ölçen, refraktometreye göre daha uygun fiyatlı olan hidrometreler çoğu zaman yanlış bilgi verebilmekte, bu da tuzluluğu sabit seviyede tutmaya çalışan hobicileri oldukça zorlayabilmekte. Siz siz olun, akvaryumu kurarken ilk alacağınız ekipman refraktometre olsun!
   

  2. Tuzlusu Hazırlarken Aceleci Davranmak

  tumblr_msohgg2tUQ1ry46hlo1_500.thumb.gif

  Deniz suyu oluşturmak için kullandığımız kimyasal tuzları bildiğiniz gibi öncelikle bir kova içerisinde tatlısu ile karıştırıyoruz fakat su ve tuzu yeteri kadar karıştırmazsak, su içerisinde istenmeyen kimyasal reaksiyonlar görülebilir. Bu nedenle tuz ile suyu akvaryuma eklemeden önce ortalama 20 saat karıştırmayı unutmayın.
   

  3. Doğru Altyapıya Sahip Olmamak

  large_10273_OCT-Q6-2.thumb.jpg.92122f1ad

  Deniz akvaryumu ucuz bir hobi değil; hem ekipmanlar, hem de canlılar açısından. Fakat ekipmana yeterli yatırımı yapmayıp, ayırdığınız bütçenin çoğunu canlılara yatırmanın da pek bir anlamı yok. Yeterli altyapı yoksa, sisteminiz güçlü değilse, satın aldığınız canlılar da büyük ihtimalle uzun süre yaşamayacaktır.
   

  4. Akvaryumun Üzerini Açık Bırakmak

  IMG_0458_zps13896ca4.thumb.jpg.db35e6c54

  Çoğu resif balığı doğada kendisini avcılarda korumak için refleks olarak yukarı doğru hızlıca atılır. Denize kıyasla oldukça sığ kalan akvaryumlarımızda ise, bu yukarı doğru atılmanın sonucu balık sudan dışarı çıkar ve kendini yerde bulur. Bunu önlemek için akvaryumun üzerini ışığı ve hava girişini kesmeyen, "eggcrate" tarzı, plastik bir malzemeyle kapatmak şart.

   

  5. İthalattan Yeni Gelen Balığı Almak

  0e90e6e41f372ef.thumb.jpeg.0e236f8a3d23f

  Akvaryumda üretilmeyen balıkların birçoğu resifteki yuvalarından toplanıyor, ordan ihracatçı firmalara aktarılıyor ve burda bir süre kaldıktan sonra genellikle önce Türkiye'deki ithalatçıya ordan da yakınlarınızdaki akvaryumculara ulaşıyor. Bu süreç boyunca balıkların büyük bir kısmı telef oluyor. Hem balıkların daha iyi koşullarda akvaryumculara ulaşmasını desteklemek, hem de sağlıklı balık satın almak için; balıkları satmadan önce bir süre karantinaya alan akvaryumculardan alışveriş yapın, ithalattan yeni gelen balıkları satın almayın ve aldığınız balığın yem aldığından emin olun. 

   

  6. Karantinaya Almadan Yeni Balığı Akvaryuma Eklemek

  1555358ea3c698.thumb.jpg.e5228c14ea2e835

  Türkiye'de deniz balıklarının ölümlerinin en önemli iki nedeni; sağlıksız balık satın almak ve hastalık. Bu ikisini de bir karantina akvaryumu kurarak rahatlıkla çözebilirsiniz. Karantina akvaryumları; yeni satın aldığımız balıkların esarete alışana kadar ortalama 6 hafta kadar baktığımız ufak akvaryumlardan ve kurulumu oldukça basittir. Balık bu süreçte eğer parazit taşıyorsa tedavi edilir ve akvaryum ortamına alıştırılır. Böylelikle akvaryuma hiçbir parazit bulaşmaz ve yeni aldığınız balıkları stressiz bir şekilde ana tankınıza ekleyebilirsiniz.

   

  7. Hızlı Canlı Girişi

  5g9vm.thumb.gif.6a70091fcd3d26ef9c276adc

  Akvaryumumuzu binbir masraf ve uğraşı sonucu kurduk, e tabii bir an önce balıkla doldurmak istiyoruz. Fakat akvaryuma canlıları bir anda girmek sisteme çökertebilir. İdeali, ayda tek bir balık girişi yapmaktır. Eklediğiniz balık akvaryuma alıştıktan, akvaryumunuz da balığa alıştıktan sonra yeni balık girişi yapabilirsiniz.

   

  8. Rastgele Canlı Satın Almak

  42c2a07a_vbattach211563.thumb.jpg.c5f090

  Resif ekosistemi dünyanın en karmaşık ve çeşitli ekosistemlerinden biridir. Bu nedenle de akvaryuma eklediğimiz her canlının farklı bir beslenme şekili, yaşayış biçimi ve ihtiyaçları olduğunu unutmamak gerek. Akvaryuma ekleyeceğiniz her canlıyı satın almadan önce iyice araştırın; zorluk derecesini, beslenmesini ve akvaryumunuzdaki diğer canlılarla uyumunu öğrenin. Bunun için Deniz Akvaryumu Ansiklopedimiz'e göz atabilirsiniz.  

   

  9. Palyaçoya Anemon Almak

  tumblr_mx501dOXyH1qgibpgo1_500.thumb.gif

  Her ne kadar birçoğumuz bu hobiye palyaçobalığı ve anemonların ilişkisine hayran kaldığımız için başlamış olsak da, anemonlar aslında yeni başlayanlar için hiç uygun canlılar değiller. Bakımı zor olmakla birlikte, öldüklerinde tüm akvaryumu zehirleyebilirler. Neyse ki palyaçobalıkları akvaryumda anemona ihtiyaç duymazlar ve anemon yerine mercanları da yuva olarak kullanabilirler. 
   

  10. Yanlış Besleme

  cara-feeds-gmsalmon.thumb.gif.babdfdcb2b

  "Akvaryuma dünyanın vaktini harcıyorum, bir de yemlemeyi mi düşüneceğim?" demeyin. Sağlıklı beslenen canlılar hastalanmaz, canlı renklere sahip olur ve hatta yumurta dökerler. Bu nedenle akvaryumdaki canlıların doğada nasıl beslendiğini araştırıp taze, sağlıklı besinlerle besleyin. İsterseniz kendi yeminizi kendiniz bile yapabilirsiniz! Pul ve diğer hazır kuru yemleri haftada yalnızca birkaç kere kullanın.
   

  11. Akvaryumu Fazla Doldurmak

  tumblr_nc5ub21rHF1qb2u78o1_400.thumb.gif

  Deniz akvaryumları, özellikle yurtdışında, çok uzun zamandır süregelen bir uğraşı. Bu nedenle de birçok balık türünün ne kadar boyutta bir akvaryumda sağlıklı gelişim göstereceği artık az çok biliniyor. Bazı balıklar 10 litrelik bir akvaryumda bile sağlıklı bir şekilde bakılabilirken, bazı türler için oldukça büyük akvaryumlar gerekiyor. Balığın yeterli gelişim göstereceği kadar alan olmadığında ya da akvaryum çok kalabalık olduğunda balıklar strese girip kolayca hastalanıyor. Bu nedenle balık satın almadan önce Deniz Akvaryumu Ansiklopedisi'nden satın almayı planladığınız türün ihtiyacı olan minimum tank hacmine göz atmayı unutmayın. 

  Akvaryumunuza kaç balık sığacağını yaklaşık olarak hesaplamak için aşağıda verilen ölçüleri örnek olarak alabilirsiniz.

  kacbaliksigar.png.fa341a7b950bd1c1794bed

   

  Eğer aklınıza gelen, yeni başlarken yaptığınız başka hatalar varsa, yazımızın altına yorum olarak paylaşmayı unutmayın.

  Herkese bol tuzlu günler!

  Edited by narwhal


  User Feedback

  Recommended Comments

  KESİNLİKLE ACELE ETMEYİN...

   hobiye yeni başlayanların oturmuş tankları görüp bunun büyüsüne kapılması ve sudaki biyolojik denge oturmadan canlı girişi yapması büyük kayıplara hatta tüm suyun bozulmasına neden olacağından bu hobiye başlayan arkadaşlara acele etmemelerini beklemelerini ve bu süreçte forumda deneyimli hobicilerin paylaşımlarını okumalarını not almalarını tavsiye ederim .....

  Link to comment
  Share on other sites

  Forumlardaki ileti sayısına bakıp bilgisi olmadığı halde ilgisi olanların dediklerini dinlemek :)

  Şaka bir yana işin içine ilk girince herkes oldukça ilgili ve bilgi paylaşımına açık oluyor. Bazen tam bilmedikleri konularda da yorum yaptıklarını da fark edemiyorlar. Onun için biraz dikkatli olmak ta fayda var.

  Link to comment
  Share on other sites
  armaganb, 01.12.2018 - 22:01 yazdı:

  Taze yemlerle besleme kısmı biraz muallakta kalmış.. Iki perculaya kuru yem dışında neler verilebir? Ve ne kadar ölçülerde?

  Donmuş akvaryum yemlerini deneyebilirsiniz ya da taze deniz ürünlerini kullanabilirsiniz. Örneğin midye, kalamar, karides gibi taze ürünler olabilir. İlaçlanmış olanlarından uzun durun.

  Link to comment
  Share on other sites
  narwhal, 41 dakika önce yazdı:

  Donmuş akvaryum yemlerini deneyebilirsiniz ya da taze deniz ürünlerini kullanabilirsiniz. Örneğin midye, kalamar, karides gibi taze ürünler olabilir. İlaçlanmış olanlarından uzun durun.

  Şimdi baya balık pazarından taze olmak koşuluyla kalamar alıp küçük küçük parçalarla palyaçolarıma verebilir miyim? ya da karides... (ilaçlanıp ilaçlanmadığını anlamanın bir yolu var mı?)

  Link to comment
  Share on other sites


  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
 • Create New...