Jump to content
       

mya34

Forum Üyesi
 • Mesaj sayısı

  110
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Madalya

  5
 • Geri Bildirim

  0%

mya34 hakkında

 • Derece
  Sohal Tang

Profil Bilgileri

 • Nereden
  İstanbul
 • İsim
  aygün

Son profil ziyaretçileri

822 kez ziyaret edildi
 1. 》Yetişkin yumrugu kadar kayada en az 50-60 kafa fosforik glove polip, 2 adet flower anemon 》Küçük boy scotter bleny, alg eatter bleny, yellow waresse, bangii kardinal, ve sps fraglarla takas olabilir. 》Fatih yada Esenler /İstanbul elden teslim 》Kargo yapılmaz. 》225 tl.
 2. Keşke tercüme ederek paylaşsaydınızda üretim süreci anlaşılsaydı böyle sadece bebek chelmon un 18 ve 57 haftalık hallerini görmüş olduk.
 3. Mercan kırıgı iri taneli oldugu yem ve dıskılar arasında birikme yaptıgı için pek tavsiye edilmez bende etmem. Ancak azda olsa ph dengelemek gibi birde artısı vardır. Elinizde mevcutsa alta mercan kırıgı üstüne aragonitte serebilirsiniz. Kum kalınlıgı sizin akvaryumunuzla orantılı bir konu, tuzlu su hobisinde deep sand bad yani derin kum yatagı diye bir tabir vardır. Aslinda tabirden çok bir filtreleme teknigidir. Elinizden geldigince görüntüyü bozmayacak derecede kalın katman yani deep sand band yapmanızda fayda var. Ben her tankımda denedigim ve faydasını gördügüm bir tekniktir. İnternette ayrıntısını bulabilirsiniz.
 4. Refigium bir filtreleme ve boyutuna göre bir karantina alternatifidir. Zorunlu degildir.
 5. Kullanan varmı acaba 100/110x40x35/40 sıg akvaryumda verimi nasıl olur acaba
 6. Kullanıyorsanız akvaryumda yanık halinin görselini paylaşabilirmisiniz.
 7. Kurulumunuz hayırlı olsun kaliteli malzemelerle başlamanın artısını sabırlı olursanız diatom süreci boyunca göreceksiniz. Tuzlulugun 1.026 nın az üstünde olması sorun yaratmaz zamanla stabil edersiniz. Daha ilk günden neden test yapma ihtiyaci duydunuz onu anlamış degilim. Diatom sürecinin başlaması akabinde testlerinizi yapmanız hem dogru ölçüm saglar, hemde testleriniz israf olmaz. Acele etmeden diatom surecinin bitmesini bekleyin. Bu arada diger kurulum başlıklarını ve resif makalelerini okuyarak bilgi edinmenizi tavsiye ederim.
 8. Bizzat besleyen biri olarak cok saglikli ve iştahlı yavrular tavsiye edilir.
 9. Umut beyin bilgilendirmesi dogru. Ancak benim palyacolarım yerli black olmasına ragmen anemon hatta leathera dahi giriyorlar.
 10. Başka tanktanda su alsanız kaya yada kumda diatom oluşacagı için yinede beklemek zorundasiniz. Taze suyla yapmak sizin artıniza. Resif işi sabır işidir 1 ay suyunuz dönsün. Su degisimiyle ilk canlinizi ekleyin 1 ay daha bekleyin bu arada diatom atlatilmış ve bakteri kültürünüz % 60 70 oturmuş olacaktır.
 11. Kurulumunuz hayırlı olsun. Aşagı yukarı aynı ölçülerde benimde soft, lps, bir kaç parça sps den oluşan resif tankım mevcut. Kurulum tarihinize baktıgımda canlı eklemeyi düşündügünüz tarihin erken oldugu kanısındayım. İthalatlar açıldı piyasa balık doldu yakında tükenir kanısına vararak sakın 1 hafta içerisinde canlı eklemeyin. İnş. İthalatlar bundan sonra düzenli gelir. Tankınız bir ayı doldurduktan sonra diatomunuzuda atlatırsanız canlı girişini yapınız. 1 çift percula 1 okinawa bir tanede mandarin hariç dip balıgı goby yada blenny ile konc, snail eşliginde tankınız limitini dolduracak ve sizi tatmin edecektir. Su degişimlerinizide her su degişiminde bio digest kırmayacaksanız 5 lt de tutmanızda fayda var. Ben haftalık 5 lt degiştiriyorum, bir kaç ayda bir 10 lt su degiştirip bakteri kırıyorum. Hiç sıkıntım olmadı. Ekipmanınıza diyecek bir sey yok maşallah kaliteli. Uzun soluklu olması dilegiyle.
 12. Goby türü ancak alg eater degil.
 13. Ps ile ilgili bir yorum yapamayacagım ancak sumpa refigium veya benzeri bir sistem kurmayacaksanız aydınlatmaya gerek yok.
×
×
 • Yeni Oluştur...